BAŞKA ÇARŞAMBA

Ana Sayfa / Başka Çarşamba

Önceki aylara ait filmleri menüden listeleyebilirsiniz

KAÇIRMADINIZ - 24 Ocak 2018 Çarşamba - SEANS BİLGİLERİ

Leviathan
2014 | Dram | 140' | Rusça | 16 Ocak 2015
Rusya’nın en önemli yönetmenlerinden biri olan Andrey Zvyagintsev, “Dönüş”, “Sürgün” ve “Elena” gibi ödüllü filmlerinin ardından “LEVIATHAN” ile yine çarpıcı bir hikayeye imza atıyor. Yozlaşmış otoriteye karşı tek bir kişinin mücadelesini olgun bir dille gözler önüne seren film, Altın Küre Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” ve 2014 Cannes Film Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”nü aldı. Katıldığı pek çok festivalden “En İyi Film” ödülüyle dönen, Leviathan, 2015 Oscar Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında ilk beş film arasına girerek aday olmayı başardı.

Araba tamirciliği yaparak geçimini sağlayan Kolya, eşi ve çocuğuyla birlikte mütevazı bir yaşam sürmektedir. Hayatı, bir gün şehrin Belediye Başkanı’nın, dükkanı ve evinin bulunduğu araziyi elinden almak istemesiyle değişir. Kolya, bu duruma itiraz ederek hukuku kendine göre yöneten otorite ile mücadele etmek zorunda kalır ve Moskova’dan gelen avukat arkadaşı Dmitri’den yardım almaya karar verir. Yaşadığı süreçte evi ile birlikte sahip olduğu her şeyi kaybetmek üzere olan Kolya, kızgınlıkla beraber çaresizliği de omuzlarında hissedecektir.

2014 Cannes Film Festivali
En İyi Senaryo

2015 Altın Küre
Yabancı Dilde En İyi Film

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Oyuncular: Alexey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovichenkov, Roman Madyanov
Ülke: Rusya
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov
İthalat: Calinos Films
Web: http://www.imdb.com/title/tt2802154/?ref_=nv_sr_1

ÖN GÖSTERİM - 17 Ocak 2018 Çarşamba - SEANS BİLGİLERİ

Djam / Aman Doktor
2017 | Dram - Müzik | 97' | Fransızca, Yunanca; Türkçe altyazılı | 19 Ocak 2018
Eski bir denizci ve Rebetiko türü müziğin büyük bir hayranı olan Kakourgos, tekneleri için zor bulunan bir parçayı almak üzere yeğeni Djam'i İstanbul'a gönderir. Genç kadın burada 18 yaşındaki Avril ile tanışır; göçmenler için gönüllü yardım yapan ve burada ne parası ne de tanıdığı biri olan başka bir genç kadın. Cömert, kendinden emin, tahmin edilemez ve özgür ruhlu Djam, Midilli'ye yaptığı, müzik, yeni insanlar, paylaşılanlar ve umutla dolu bu yolculukta Avril'i kanatlarının altına alacaktır.

Yönetmen: Tony Gatlif
Oyuncular: Daphne Patakia, Simon Abkarian, Maryne Cayon
Ülke: Fransa
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Suzan Güverte
İthalat: Güverte Film

KAÇIRMADINIZ - 10 Ocak 2018 Çarşamba - SEANS BİLGİLERİ

The Salesman / Satıcı
2016 | Dram - Gerilim | 125' | Farsça | 27 Ocak 2017
Oscar’lı Bir Ayrılık’ın yönetmeni Asghar Farhadi, Fransa’da çektiği Geçmiş’in ardından sarsıcı bir dramla yeniden ülkesine dönüyor. İran’da günümüzde geçen filmde Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü oyununu sahneye koyan tiyatrocu çift Rana ve Emad, yeni bir eve taşınır. Rana, burada saldırıya uğrar. Emad, travmasını sessizce atlatmaya çalışan Rana’nın aksine intikam alma yolunu seçer. Farhadi’nin izleyiciyi girdap gibi içine çeken ve mükemmel işleyen senaryosu ve oyuncu kadrosunun kusursuz performansları, filme Cannes’da iki ödül ve bol övgü kazandırdı. İran sinemasının güçlü soluğu Ashgar Farhadi, ahlaki açılımları ve İran toplumuna getirdiği derin çözümlemelerle bir kez daha insan davranışlarının dehlizlerine iniyor.


Yönetmen: Asghar Farhadi
Oyuncular: Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi
Ülke: İran, Fransa
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy
İthalat: Zeyno Film
Web: http://www.imdb.com/title/tt5186714/?ref_=nv_sr_1

KAÇIRMADINIZ - 03 Ocak 2018 Çarşamba - SEANS BİLGİLERİ

Kedi
2016 | Belgesel | 80' | Türkçe | 09 Haziran 2017
İstanbul'un sokaklarında her gün yüz binlerce kedi özgürce dolaşıyor. Binlerce senedir insanların hayatlarına girip çıkan kediler, bu şehrin zengin yapısının en önemli parçalarından biri. Sahip tanımayan bu kediler İstanbul'da vahşi ve evcil hayat arasında bir çizgide yaşayarak, evlat edinmeyi seçtikleri insanların hayatına neşe getiriyor. Kediler sadece İstanbul’da değil, ülkemizin her köşesinde hepimize birer ayna olarak hayatlarımızı akla gelmeyecek şekillerde zenginleştiriyor.

Eleştirmenler ve seyirciler hemfikir, siz İstanbul'un kedilerine aşık olurken, bir aile filmi olan KEDİ de kalbinizde ve evinizde bir yer edinecek.


Yönetmen: Ceyda Torun
Ülke: Türkiye, A.B.D.
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Ceyda Torun
İthalat: Bir Film
Web: https://www.kedifilm.com